گیاه کلزا

آری پلیویت
بهمن ۲۰, ۱۳۹۶
اسید فرمیک برای رفع کنه واروآ
بهمن ۲۲, ۱۳۹۶

گیاه کلزا

کلزا

اطلاعات زنبورداری گیاه کلزا

كلزا از جمله معدود گياهان زراعي است كه در فصل زمستان منابع غني شهد و گرده را در اختيار زنبورهاي عسل قرار داده است كه اين امر موجب كاهش هزينه هاي نگهداري و توسعه پرورش زنبورداري در كشور و استان مي گردد. اهميت اين مسئله تا بدان حد است كه بدانيم در حال حاضر ارزش اقتصادي فرآورده هاي جانبي زنبور عسل در دنيا ۲۵ الي ۱۰۰ برابر ارزش عسل توليد شده مي باشد. نهايتاً توسعه كشت كلزا از نظر تأمين روغن خوراكي، ارزش علوف هاي كنجاله، ارزش تناوبي و توسعه صنعت زنبورداري حائز اهميت مي باشد.
این گیاه دارای شهد زیادی است که بسیار مورد توجه زنبورعسل می باشد. نوش جان آن بین پرچم های گل قرار دارد. مقدار گرده گلهای کلزا بالا بوده و زنبورداران براحتی می توانند با استفاده از تله ،گرده ذخیره نمایند.مقدار پروتیین گرده آن بین ۲۲ تا ۲۵ درصد بوده ومیزان ازت آن۴/۳ تا ۴/۹ درصد است به دلیل ارزش غذایی زیاد گرده ان باعث رشد سریع نوزادان زنبور عسل می گردد .
میزات تولید عسل در هر هکتار این گیاه بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلو گرم می باشد .گونه دیگرکلزا که در بهار فروردین گل می دهد بخاطر دریافت نور وگرمای بیشتر از میزان شهد بیشتری برخوردار است.
رنگ گرده زرد وعسل کلزا شفاف بوده وسریع رس می بندد.

محل رویش :
کاشت این گیاه امروزه در اکثر نقاط کشور بخاطر روغن گیری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ترغیب وحمایت کشاورزان به کاشت این گیاه باید از اولویت باشد.
تاریخ گلدهی :
دو نوع کلزا در ایران کشت می شود بخشی در زمینهای شالیزاری که در دی ماه تا اواخر اسفند گل میدهد .
نوع دیگر کلزا از فروردین تا اردیبهشت گل میدهد.
میزان شهد : خوب
میزان گرده : خیلی خوب
نکات کلیدی در مورد استقرار کندوها در مزارع کلزا
🌿🌿🌿🌿

همکاران بزرگوار دقت بفرمایید !
ما در زنبورستان خود فصل زمستان شاهد زنبور خوب (۸ قاب به بالا ) متوسط (۴ تا ۶ قاب) ضعیف (۲تا ۳) قاب می باشیم.
برای استقرار زنبورها به مناطق کلزا کاری اگر فاصله زنبورستان شما با مزارع کلزا بییش از ۲ کیلومتر باشد ودرمجاورت جنگل قرار داشته باشید ،میتوانید تمام زنبورها را در آنجا نگهداری نمایید.
اگر فصل کوچ به مناطق کلزا کاری را دارید که، دور زنبورستانتان پوشیده از کلزا می باشد از استقرار کندوهای ضعیف خودداری فرمایید.
چرا؟ چون با اولین برخورد به شهد وگرده وکمبود جمعیت پروازی وکارگری حجره ها پر از شهد شده و سلولهای تخم ریزی پر از شهد و تا بهار نرسیده اینگونه زنبورها در معرض فروپاشی قرار می گیرند.
زنبورهای ضعیف وحتی متوسط را باید با فاصله از مزارع کلزا ضمن تحریک وتغذیه بتوانید جمعیت انرا تدریجی به حداکثر برسونید.
زنبورهای قوی را میتوانید در اطراف مزارع کلزا کاری قرار دهید به شرطی که روزانه آنها را برگه موم داده
پوکه های حاوی عسل را خارج وبرگه موم جایگزین نمایید. چون برگه موم در حال بافت ملکه هنوز تکمیل نشده اقدام به تخم ریزی می نماید.
دیگر اینکه در اوج جمع آوری گرده با قراردادن تله گرده گیر میزان گرده را کنترل ومدیریت کرده وتوانسته جلوی یبوست احتمالی را گرفته و ذخیره خوبی از گرده برای خود کرده باشید.
از دادن شربت وکیک گرده

منبع : Aydinhoney.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *