ملكه باكره

ملکه زنبور عسل
دی ۲۵, ۱۳۹۶
تغذیه و اصلاح نژاد
دی ۲۶, ۱۳۹۶

ملكه باكره

ملكه باكره

موقعي كه حالت شفيرگي ملكه به پايان مي رسد ملكه از داخل كناره درپوش را بريده و از ان بيرون ميايد.

۱- رفتار ملكه باكره :
بالغ شدن ملكه باكره پس از بيرون آمدن از سلول خود حدودا ۲ روز به طول مي انجامد. بعد از بالغ شدن ملكه اقدام به پرواز جفتگيري مي كند و بعد از جفتگيري شروع به تخمگذاري مي كند.
اولين ملكه باكره متولد شده مي شود در داخل كندو شروع به گردش كرده و همه ملكه هاي داخل سلولهاي ملكه را نيش زده و آنها را از بين مي برد و سپس كارگران سلولهاي ملكه را خراب مي كنند و ملكه هاي مرده را از كندو خارج مي كنند و اگر احيانا دو يا چند ملكه با هم متولد شده باشند موقعي كه دو ملكه به هم برسند با يكديگر مي جنگند تا يكي از آنها كشته شود.
در هر صورت پس از شروع تخمريزي هرگز در يك كندو بيش از يك ملكه وجود ندارد.

۲- رفتار زنبوران كارگر با ملكه باكره :
موقعي كه ملكه جوان متولد مي شود براي مدتي هيچ گونه توجهي به او نمي شود و عملا از طرف زنبوران كارگر ناديده گرفته مي شود ولي به زودي كارگران به سمت وي جلب شده و او را تغذيه مي كنند. ولي هيچگاه تعداد زنبوران ملازم كه گاهي اطراف ملكه باكره ديده مي شوند به تعداد ملازمين ملكه تخمگذار نمي رسد.

۳- شكل ملكه باكره :
ملكه باكره موقع تولد جثه نسبتا بزرگي داشته در چند روز اول عمر خود به مرور كوچكتر شده به نحوي كه بزرگتر از كارگر به نظر مي رسد. بخصوص شكم ملكه باكره خيلي كوچك و فاصله بندهاي آن كم است. به همين دليل پيدا كردن ملكه باكره براي زنبوردار مشكل است. چون حلقه زنبوران ملازم در اطراف او ديده نشده و حركاتش تند است و خيلي زود ترسيده در داخل زنبوران كارگر مخفي مي شود. علامت مشخصه ملكه باكره اين است كه روي شانها بالهايش را دائما به حالت پرواز در مي آورد و موقع گرفتن از روي شان پرواز مي كند در صورتي كه ملكه بارور هميشه روي شانها راه مي رود و تمايل به پرواز ندارد. شكم ملكه باكره پس از جفتگيري رشد كرده كشيده و متورم و به مراتب بزرگتر از شكم زنبور كارگر و ملكه مي شود.

۴- مقايسه ملكه باكره با تخمگذار :
ملكه باكره با ملكه تخمگذار تفاوتهاي مشخصي دارد كه به طور خلاصه به شرح زير است :
ملكه باكره ملكه تخمگذار
۱- شكم، كوچك و باريك است. ۱- شكم متورم،كشيده و بندها كاملا از يكديگر مشخص مي باشد.
۲- در داخل كندو جاي مشخصي ندارد ۲- اغلب در محوطه پرورش نوزاد كلني به سر مي برد.
۳- حركاتش تند و سريع مي باشد. ۳- حركاتش اغلب توام با متانت و ارامي است
۴- كارگران ظاهرا به ملكه توجهي نداشته و زنبوران ملازم همراه او نيستند. ۴- هميشه حدود۱۲-۱۰زنبور كارگر به عنوان ملازم در حالي كه سرشان به طرف ملكه است اطراف او را حلقه وار گرفته اند.

منبع : Aydinhoney.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *