مزایای کندوی کف باز

تاثیر کربوهیدرات بر تخم ریزی
بهمن ۳۰, ۱۳۹۶
کندوی پلی استایرن
بهمن ۳۰, ۱۳۹۶

مزایای کندوی کف باز

سیستم کندو با کفهٔ کاملا” باز را برای اوّلین بار در کشور آلمان رویت کردیم . بعد از اینکه بر شوکم مبنی برا ین که این یعنی چی ؟ و چرا کندوهای چوبی و حتی فومی بصورت کامل و مخصوصا” از زاویهٔ زیر در کندو عایق بندی شده اند ولی کفهٔ کندو کاملا” بازاست و فقط با توری مانع از خروج زنبورعسل پوشیده شده است، ( عکس العمل طبیعی هر زنبوردار ایرانی ، چون کندوهای مدرن ایرانی از بدو ورود به ایران مدت تقریبا” هشتاد سال که به همان صورت اوّلیه مانده اند و فقط رنگ آنها تغییر کرده است ! ) غالب شدم ، سؤال کردم که توضیح دهید که چرا از این سیستم استفاده می کنید و دوباره با تعجب سوأل کرده که آیا این کندوها در زمستان هم به همین شکل در طبیعت مدیریت می شوند؟
نتیجه : اگر شما دود سیگاری را در یک لیوان برعکس بدمید ، دقیقا” حرکت هوای گرم را خواهید دید و مشاهده می کنید که دود سیگار در قسمت بالا لیوان ( ته لیوان) قرار می گیرد که با یک حرکت آرام از لیوان خارج می شود. با این تست پی می برید که چنانچه هوایی از قسمت بالایی و زیر در کندو خارج نگردد ، هوای گرم در داخل فضای بدنه که همان طبق باشد جمع می شود و زنبورها قادرند با جنب و جوش و حرکت ، هوای داخل را به پایین فشار دهند و مجددا” از قسمت پایین کندو هوای تازه دریافت نمایند.

فواید استفاده از این سیستم :
» کنترل پارازیت واروا از طریق رفتار بهداشتی زنبورها ( تکان های شدیدی که زنبورها در حالت داشتن پارازیت به بدن خود می دهند ) و مخصوصا” نژاد کارنیکا از کشور آلمان که به این منظور اصلاح نژاد شده اند و قادرند با دورسازی پارازیت واروا از بدن خود و البته با استفاده از سیستم کف باز کندوها ، تا ۴۰٪ پارازیت واروا را کاهش دهند چون در این سیستم پارازیت ها کاملا” از کلنی جدا خواهند شد.
» کنترل ساده ریزش طبیعی پارازیت واروا به منظور مشخص نمودن دوزِ داروئی مصرفی، با پهن کردن یک ورقهٔ روغنی در زیر کندو بدونه باز کردن در آن.
» کنترل و جلوگیری از بیماری نوزمای زنبور عسل به علت رطوبت زدایی کامل داخل کندو.
» آرام بودن کلنی به علت گرم نشدن کاذب داخل کندو در حالت تابش آفتاب و جلوگیری از اختلاف دمای شدید در حالت باز کردن درب کندو و داشتن دمای مناسب داخلی .
» جلو گیری از ریش بستن زنبورها به علت دمای داخلی بیش از حد در کندوهای قدیمی.
» بازدید کلنی از قسمت زیر کندوها به منظور کنترل سریع و سطحی شاه خون تراشی بدونه باز کردن درب بالای کندو به علت سه تیکه بودن کندو ( در کندو- طبق- و چهار چوب کفهٔ کندو ).
» کنترل کامل کندوها به منظور جلوگیری از خفه شدن کلنی در حالت جابجایی ، بصورتی که حتی قادر هستیم که دریچهٔ پرواز کندوها را در تاریکی کامل بسته و فردای آن روز در وسط روز کندوها را حتی در مناطق گرمسیری جابجا کرد، بدونه اینکه تلفات خفگی را به دنبال داشته باشد.
» جلوگیری از پرواز زنبورها به بیرون از کندو در مناطقی که سم پاشی می شود حتی به مدت سه الی چهار روز بدونه اینکه مشکلی پیش آید. ( حتما” مقداری آب در شربت خوریها ریخته شود ! )
» سالم ماندن قسمت های مختلف کندو به علت جمع نشدن رطوبت در داخل کندو.
» کپک نزدن شانه های بدونه زنبور داخل کندو در فصلهای پر رطوبت سال و درحالت زمستان گذرانی در انبار.
» کنترل و جلوگیری از رشد شدید شپشک زنبورعسل به علت استفاده از پلاستیک به جای پارچه یا امثال آن بر روی شانه ها.

مشکلات استفاده از این سیستم :
» در حالت کوچ زنبورستان و جابجایی کندوها باید حتما” قطعات کندو را که شامل : در – بدنه که همان طبق و کف کندو می باشد را با هم به وسیلهٔ یک کمربند مخصوص که در بازار در حدود ۳۰۰ تومان است با ایمنی کامل دور تا دور ببندید . لازم به ذکر است که از این کمربندها می توان سالیان سال استفاده کنید.
» در این سیستم استفاده از داروهای دودزا بازدهی بالایی ندارند.
» حتما” باید از شربت خوری کتابی که حجم یک قاب را اشغال می کنند استفاده شود، چون فضای زیرسقف در کندو با فوم و پلاستیک پوشیده شده است.

کاهش ۲۰ درصدی جمعیت کنه واروآ :
وقتی کنه ها در اثر حرکات شدید زنبور به کف کندو سقوط می کنند قادر نخواهند بود مجددا بالا بیایند و از بین خواهند رفت. البته حداقل باید ۵۰ میلیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

کاهش رطوبت داخل کندو :
از آنجا که رطوبت یکی از عوامل اصلی بیماری نوزما و کپک زدن پوکه های داخل کندوهای کم جمعیت می باشد با کندوی کف باز تا حدودی این مشکل حل می شود. همچنین زنبور در زمستان به ندرت از سرما تلف می شود بلکه آنچه زنبور را تلف می کند گرسنگی و رطوبت است.

کنترل دما و تهویه بهتر کندو :
در تابستان ها دمای داخل کندو نسبت به بیرون تا حدودی خنک تر و در زمستان هم تا حدودی گرمتر می باشد ( به شرط استاندادر و عایق بندی مناسب)

بستن دریچه کندو به مدت طولانی :
گاهی شرایطی پیش می آید که زنبوردار مجبور می شود برای چند روز دریچه پرواز را ببندد (مثلا در سم پاشی) با استفاده از این نوع کندو ممکن می باشد.

چه نکاتی باید در مورد ساخت و اجراء این طرح مد نظر داشت :
» به هیچ وجه نباید سوراخ هواکشی در بدنهٔ کندو یا همان طبق یا روی در کندو باقی گذاشت.
» از پلاستیک زخیم برای روی شانه ها استفاده شود تا به هیچ وجه هوایی از زیر در کندو خارج نگردد.
» در صورتی که زنبورها با بره موم توری کف کندو را گرفتند به این معنی است که هوا کندو از زاویهٔ زیر در کندو خارج می شود و عایق کاری انجام شده ناقص می باشد.
» ایجاد ۱سانتیمتر فضای خالی ما بین سطح بالایی شانه ها وسطح فوم داخل در کندو در حالت بسته بودن در کندو الزامیست ، چون زنبورها با بافت زدن بر روی شانه ها و فشار دادن پلاستیک به بالا باعث رفت و آمد مابین شانه ها از سمت بالا خواهند شد و چنانچه فضایی در کار نباشد ارتباط شانه ها با هم از بالا قطع خواهد شد و مخصوصا” در زمستان گذرانی باعث تلفات خواهد گردید .
» استفاده ازهر نوع توری فلزی برای کف کندو مانعی ندارد (منظور آهنی یا غیره) چون زندگی زنبورها در واقع از قسمت پایینی طبق یا همان بدنه شروع می شود ولی در کشور آلمان از جنس توری گالوانیزه استفاده می شود.
» ایجاد فضایی برابر۸ تا ۱۰سانتیمتر مابین انتهای شانه های آویزان شده در داخل بدنهٔ کندو تا سطح توری کف کندو پیشنهاد می شود، چون در این صورت شما از تلهٔ پارازیت گیر واروای ( کنهٔ واروا ) طبیعی برخوردارخواهید شد. به این معنی که با ایجاد این فضا زنبورها در فصل موم بافی فراوان با ایجاد سلولهای نر بافت باعث جذب کنه ها به داخل این سلولها خواهند شد و شما می توانی با بازید از کف کندو و استفاده از یک کاردک زنبورداری بدونه اینکه در کندو را باز کنید با تراشیدن این سلولهای نر بافت سربست شده تا ۵۰ درصد از کنه ها را بدونه استفاده از دارو از بین ببرید.

منبع : Aydinhoney.com

دیدگاه ها بسته شده است