تلقيح مصنوعي ملكه زنبورعسل

رهنمای زنبورداری
دی ۲۱, ۱۳۹۶
زنبور عسل
دی ۲۱, ۱۳۹۶

تلقيح مصنوعي ملكه زنبورعسل

تلقيح مصنوعي ملكه زنبورعسل

تلقيح مصنوعي ملكه زنبورعسل

مطمئن ترین راهی که برای بهتر و فعال تر کردن جمعیت های زنبورعسل امروزه از آن استفاده می شود تلقیح مصنوعی ملکه است چون در آن علاوه بر انتخاب بهترین ملکه ها از نظر صفات مطلوب ، از نرهای بهترین جمعیت ها نیز استفاده می شود . در این مورد کنترل ۱۰۰% است و تنها صفات زنبورهای مورد نظر منتقل می شود .
اسپرم یا نطفه به وسیله دستگاهی از زنبورهای نر مورد نظر جمع آوری شده و به داخل بدن و دستگاه تناسلی ملکه های هدف تزریق می گردد . بدین ترتیب بدون هیچ شک و تردیدی صفات مورد نظر مطلوب در نسل بعدی ایجاد خواهد گردید .
نقطه ضعف این روش در این است که ملکه های تلقیح شده معمولاً تنها برای حداکثر یک سال قادر به تخمگذاری صحیح می باشند . به این دلیل که کیسه ذخیره اسپرم ملکه ( اسپرماتکا ) در حالت تلقیح مصنوعی بسیار کمتر از حالت طبیعی پر می شود و ملکه از سال دوم تنها تخم های نر خواهد گذاشت . به همین دلیل از این روش تنها برای کارهای مطالعاتی و اصلاح نژاد در مراحل اولیه ان استفاده شده و در مراحل بعدی پس از رسیدن به صفات مورد نظر برای تکثیر وفروش ملکه های تجاری از روش های طبیعی نسبتاً کنترل شده استفاده می شود .
در سال های اولیه آزمایش برای انجام تلقیح مصنوعی ، متخصصین همواره با ناکامی مواجه بودند . این وضع سال ها ادامه داشت . به طوری که عده ای از محقین ادامه کار را بی نتیجه و تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل را غیر ممکن اعلام کردند . در مقابل عدهای دیگر ناامید نشده و تنها روش تحقیقات را تغییر دادند . بدین ترتیب که با تشریح دقیق دستگاه تناسلی ملکه پی به این موضوع بردند که در قسمت جلو دستگاه تناسلی آن چین های زیادی وجود دارد که مانع ورود سوزن دستگاه تلقیح به قسمتی می گردد که اسپرم باید در آنجا ریخته شودتا به وسیله ماهیچه های ظریف اطراف کیسه ذخیره اسپرم پمپ شده و به داخل کیسه برای ذخیره شده فرستاده شود و ملکه در هنگام تخمگذاری برای تولید زنبورهای ماده از آن استفاده کند.
با اطلاع از این موضوع امروزه در تلقیح مصنوعی به کمک سوزن دستگاه تلقیح این چین ها را به کناری می زنند و آنگاه اسپرم را به داخل دستگاه تناسلی ملکه تزریق می نمایند تا مستقیماً به داخل کیسه ذخیره اسپرم مکیده شوند .
برای استفاده از دستگاه تلقیح مصنوعی مراحل زیر را به ترتیب انجام می دهند:
۱- پرمحصول ترین ، سالم ترین و آرام ترین ملکه ها انتخاب گردند (جمعیت مادر)
۲- پرمحصول ترین ، سالم ترین و آرام ترین نر ها انتخاب گردند (جمعیت پدر)
۳- برای دیدن صحیح و انجام کار از ذره بین مخصوص استفاده می گردد .
۴- ملکه هنگام تلقیح به کمک گاز co2 بیهوش می گردد .
۵- اسپرم از نرهای بالغ به کمک سرنگ های تزریق جمع آوری می گردد .
۶- ملکه در محفظه مخصوص تلقیح قرار می گیرد .
۷- به وسیله گیره های مخصوص چین های داخل دستگاه تناسلی ملکه کنار زده می شود و انتهای شکم آن باز نگهداشته می شود .
۸- اسپرم به وسیله سوزن های تزریق به داخل اندام تناسلی ملکه تزریق می شود .
۹- پس از تزریق ملکه از محیط co2بیرون آورده شده و در جعبه ای با هوای معمولی گذاشته می شود تا بهوش آید . سپس آن را در قفس مخصوص حمل جهت معرفی یا حمل قرار می دهیم .

منبع : Aydinhoney.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *