آیا کارنیکا همان نژاد کارنیولان است

علائم وجود کنه در کندو
بهمن ۱۸, ۱۳۹۶
تقویت کلنی های ضعیف در بهار
بهمن ۱۸, ۱۳۹۶

آیا کارنیکا همان نژاد کارنیولان است

آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است

در کل، نژاد در زنبورعسل به چه معنی می باشد و به چند گروه تقسیم می شود؟ آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است؟ خصوصیات و برتری نژاد کارنیکا نسبت به نژادهای دیگر زنبور عسل چیست؟
وقتی در مورد نژاد زنبورعسل یا حیوانات دیگر صحبت می شود، در اروپا ، سریعا” سؤال می شود که منظورتان نژاد جغرافیایی یک موجود است یا نژاد ” پرورشی” آن. در رابطه با زنبور عسل می توان صریحا عنوان نمود که این دو با هم تفاوتهای بسیار زیادی دارند. به گونه ای که نژاد جغرافیایی و طبیعی، به زنبوران بومی یک منطقه که طی میلیونها سال خود را با محیط و اقلیم آن منطقه سازگار نموده اند، نژاد جغرافیایی آن منطقه گفته می شود.این بدان معنی نمی باشد که این نژاد جغرافیایی در حالت طبیعی خود بهترین نژاد برای زنبورداری حرفه ای و صنعتی همان منطقه محسوب می شود.( برای مثال : زنبور نژاد آفریقایی خود را با شرایط محیطی و اقلیمی آفریقا سازگار نموده است و حتی مقاومت بسیاری در مقابل کنه واروا از خود نشان می دهد. ولی این نژاد بقدری عصبانی و نیش زن هست که میتوان به راحتی از خیر تولید کم عسل آن و کل زنبورداری با این نژاد ، گذشت ! )

نژاد پرورشی :
نژادی است که طی دهها سال و حتی بیش از یک صده (برای مثال : نژاد کارنیکا ) در رابطه با اصلاح نژاد آن و تقویت نمودن پتانسیلهای مورد نیاز آن برای یک زنبورداری صنعتی، کار و اصلاح شده، و در نهایت ژنتیکی که تواناییهای بلقوه ای را شامل می شود تولید می کنند، که به آن یک نژاد پرورشی می گویند. نژادهای پرورشی می توانند حاصل تلاقیها باشند، مثل نژاد بوکفست در انگلستان ، و یا حاصل کاراصلاح نژادی دقیق و عمیق باشد، مثل زنبور نژاد کارنیکا. ولی در هر دو صورت یک نژاد باید دارای استانداردهای ریخت شناسی و اخلاق و رفتاری ثابت باشد، تا بتوانم از طریق برسیهای مورفلوژی یا همان ریخت شناسی نسلهای تولیدی بوجود آمده را با منبع مادری مقایسه کرد. یک هیبرید به هیچ وجه داری استاندارد ژنتیکی ثابت نمی باشد و فاقد ارزش نژادی است.

* آیا نژاد کارنیکا همان نژاد کارنیولان است؟ ( Carnica )

خیر به نظرمن به هیچ وجه نژاد کارنیکای مورد استفاده زنبورداران کشور آلمان، نام تجاری نژاد کارنیولان نمی باشد. موطن زنبور نژاد کارنیولان جزیره بالکان در کناره ی دریای سیاه است، که دارای آب و هوایی با زمستانهای سرد و تابستانهای واقعا گرم و مرطوب می باشد.این نژاد از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به کارنیکا است. ولی از لحاظ اخلاق و رفتار و ویژگیها، دارای تفاوتهای چشمگیری با نژاد کارنیکا می باشد.

نژاد کارنیکا یک نژاد پرورشی است که موطن اصلی آن کشور اتریش- سویس- کوههای آلپ می باشد و بخاطر گسترش این نژاد در اروپای مرکزی و در اقلیمهای متفاوت، این نژاد دارای لاین های متعددی است که حتی رنگ حلقه های شکمی آنان هم با هم کمی متفاوت است. نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی می باشد .این نژاد بخاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیم های متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است.در حال حاضر بیشتر پرورش دهندگان صنعتی زنبورعسل در سطح اروپا و بخشهایی از جهان هم از این نژاد استفاده می نمایند.

ملکه ها دارای هر نوع رنگ حلقه شکمی که باشند، در صورت اصیل بودن ، باید زنبوران کارگر و حتی زنبوران نری هم که تولید می کنند، بصورت مشکی خاکستری و یک دست باشند:

* استاندارد و مشخصات مورفلوژی( morpfology measuring) زنبوران کارگر نژاد کارنیکا:

۱ کوبیتال ایندکس: CI میانگین کوبیتال ایندکس = ۵۰/۲ .

حداقل ۴۰/۲ . حداکثر ۰/۳

۲ رنگ حلقه شکمی حلقه بنداول ودوم شکمی ازسمت سینه داری۲ دایره زردمایل به
قهوه ای= e

۳ پهنای حلقه پُرزدار پنجاه تا صد در صد پهن = F و برنگ خاکستری

۴ طول خرطوم ۶/۶ تا ۸/۶ دارای خرطومی بلند می باشد

۵ بلندی موی حلقه ۵ ۰/۳۵ = K بسیار کوتاه

* موارد استثناء مورد توجه :

» حداکثر ۳۰٪ از زنبوران کارگر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن یک حلقه شکمی زرد متمایل به قهوه ای تیره می باشند. کلاس = E

» حداکثر ۵۰٪ از زنبوران کارگر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن حلقه پرزدار شکمی کلاس ff می باشند.

» حداکثر۱۵ ٪ از زنبوران کارگر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن کوبیتال ایندکس برابر ۲/۴۰ تا ۲/۵۰ می باشند.

* استاندارد و مشخصات مورفلوژی( morpfology measuring) زنبوران نر نژاد کارنیکا:

۱ کوبیتال ایندکس: CI میانگین کوبیتال ایندکس باید بالای ۸/۱ باشد.

۲ رنگ حلقه شکمی حلقه بند اول و دوم شکمی باید بدون لکه زردرنگ باشد،
کلاس= O

۳ رنگ موی سینه خاکستری

* موارد استثناء مورد توجه :

» حداکثر ۱۰٪ از زنبوران نر یک کلنی نژاد
کارنیکا مجاز به داشتن دایره کوچک زرد رنگ در طرفین بند شکمی می باشند، برابر کلاس = i

» حداکثر ۵٪ از زنبوران نر یک کلنی نژاد کارنیکا مجاز به داشتن موی سینه ای به رنگ خاکستری تا قهوه ای روشن می باشند.

* قسمتهای مورد بررسی ریخت شناسی، یا همان ( morpfology measuring):

» بهره گیری و استفاده از روشهای سنجش فاکتورهای متفاوت ریخت شناسی، برای هر زنبورداری در کوتاهترین زمان ( یک تا دو روز) قابل یادگیری و استفاده می باشد. چون برای مشخص نمودن و دسته بندی کلی یک نژاد نیاز به بررسی مورفلوژی تمامی اعضای بدن زنبور نمی باشد و اصولا در زنبورهای کارگر قسمتهای خیلی حساسی مثل طول خورطوم که دهم میلیمتری محاسبه می شود، نیاز نمی باشد.

منبع : Aydinhoney

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *